Kokořík mnohokvětý Polygonatum multiflorum

Od:

Čeleď: Konvalinkovité Convallariaceae

Kokořík mnohokvětý Polygonatum multiflorum (Linnaeus, 1785)

 

Popis:  Vytrvalá oddénkatá rostlina. Lodyha v celé délce na průřezu oblá, v dolní třetině je bezlistá až po první nodus (uzlinu ze které zde vyrůstá první nadzemní list). Listy jsou střídavé, přisedlé, uspořádané dvouřadě, žilnatina listů je lysá. Květy jsou nicí (k zemi skloněné) a vyrůstají ve svazečcích po 2-7 květech.

      Každý květ má samostatnou ne více než 1 cm dlouhou květní stopku a všechny stopky v každém svazečku směrem k úžlabí listu srůstají v jednu. Okvětí je nálevkovité, 6 okvětních lístků srůstá v bílou okvětní trubku, která tvoří přibližně 4/5 celkové délky květu. Okvětní cípy jsou zelenavé a před opylením jsou do stran rozestálé a po opylení se stáčejí dovnitř a uzavírají vstup do korunní trubky. Tyčinek je šest a přibližně z 9/10 jejich délky jsou srostlé s okvětím, jsou chlupaté. Prašníky 2 mm dlouhé vytvářejí vstupní trubičku v ústí okvětí. Bobule jsou kulovité, koncem léta po dozrání modročerné, 8-9 mm velké.

Ekologie: V ČR se vyskytuje roztroušeně. Ve Slešťůvce pouze v blízkosti kapličky roste menší skupinka kokoříků v zastíněném místě na svahu. Rostliny nesnáší sucho, vyhovuje jim chladnější klima, vlhčí stinná nebo polostinná místa. Listy jsou občas poškozeny během vývoje pilatky kokoříkové Phymatocera aterrima.

Význam: Rostlina i plody jsou jedovaté. V tradiční medicíně byl kokořík používán ve formě obkladů na modřiny, odvary s adstringentním (svíravým) účinkem při zánětech žaludku a proti úplavici. Je však pozoruhodné, že vlivem toxického působení je vyvoláno zvracení a průjmy. Pro svoji dráždivost se též používal jako kýchací prášek.

Ohrožení a stupeň ochrany: Ve Slešťůvce se tato bylina vyskytuje jen v malé populaci a je potřeba ji chránit, aby ze zdejší lokality nevymizela. V ČR není chráněna.

Doba květu: IV.- VI.

 

 

 

Více na www. pladias.cz

Více na www.botany.cz