Ptačí zob obecný Ligustrum vulgare L.

Od:

Diana Skalníková

Čeleď: Olivovníkovité – Oleaceae

Popis: Domácí keř, polokulovitý 3-4 m. Řapíkaté listy jsou vstřícné, 4-6 cm, kopinaté, lysé, opadavé. Mohou se lišit tvarem (elipčité, vejčité), jsou lysé, hladké, na líci syté a na rubu světlé, celokrajné. Květenstvím je kuželovitá vonná lata dlouhá 10 cm, květem je čtyřcípá trubkovitá korunka, cípy korunky stejně dlouhé jako trubka. Kvete v barvě žlutobílé. Letorosty jsou jemně chlupaté, hnědo zelené s drobnými lenticelami. Plodem je leskle černá bobule velká až 8 mm a dozrává na konci srpna/září a jsou mírně jedovaté.

 

Ekologie: Teplomilné doubravy, lesostepi, křoviny a lesní lemy. Nejraději má vápenaté půdy, snese sucho i nízké teploty. Má rád světlejší až polostinná stanoviště. Ve Slešťůvce je vyfocen na úbočích podél horní přístupové cesty ke kapličce.

Význam: Nejčastěji se uplatňuje v zahradní architektuře na tvarování a živé ploty, dále jako podrostová dřevina. Z květů se připravuje olej, který se dále využívá při popálení pokožky sluncem, tedy pro rychlejší regeneraci, a také se z nich připravuje například toaletní voda.

Ohrožení a stupeň ochrany: taxon není zákonem chráněný

Období kvetení: V – VII

 

 

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz