Bršlice kozí noha – Aegopodium podagraria L.

Od:

 

Diana Skalníková

Čeleď: Miříkovité – Apiaceae

Popis: Vytrvalá, někdy až 100 cm vysoká bylina. Lodyha hranatá, dutá, rýhovaná, jen chudě větvená v horní části rostliny. Spodní listy mají řapík dlouhý až 40 cm, mohou být trojčetné, někdy dvakrát trojčetné, první listy mohou být celistvé nebo jednoduše trojčetné. Okraj listové čepele je ostře pilovitý. Listová pochva u horních lodyžních listů je nafouklá. Kvete terminálními okolíky složenými z 6-12 okolíčků, okolíky 1. řádu složenými z 15-16 okolíčků a jejich větvením vznikají i okolíky 2. řádu s maximálně 15 okolíčky. Terminální okolíky a okolíky 1. řádu nesou oboupohlavné květy, okolíky 2. řádu nesou pouze samčí květy. Květenství je bílé, 8-9 cm velké, květy výrazně dvoulaločné, velké 3 mm. Plodem je dvounažka.

Ekologie: Roste v polostinných a stinných okrajích lesa, na břehu potoků a řek a na ruderalizovaných plochách. Upřednostňuje slabě kyselé až alkalické pH, čerstvě vlhkou půdu bohatou na živiny a především na dusík. Ve Slešťůvce roste na mnoha místech, focena je v Olšině.

Význam: Bršlice se dá využít jako léčivka, především oddenek a listy jako obklad. Používala se například při dně nohou (dna = podagra). Dále se sbírá kvůli vysokému obsahu vitamínu C a používá v gastronomii (do salátů, atp.). Především v sadech a zahradách se jedná o plevel, který je poměrně nebezpečný a obtížně se jí zbavuje.

Ohrožení a stupeň ochrany: taxon není zákonem chráněný

Období kvetení: V.-VIII. měsíc

 

 

Hlavní literární zdroje:

https://pladias.cz/taxon/overview/Aegopodium%20podagraria

 

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz