Kalina obecná Viburnum opulus L.

Od:

Diana Skalníková

Čeleď: Kalinovité Viburnaceae Raf.

Popis: Kalina obecná je domácí druh. Jedná se o opadavý polokulovitý keř o velikosti 4-5 m. Listy vstřícné, dlanitě 3-5ti laločnaté, řapíkaté, čepel na líci lysá, na rubu jemně pýřitá. Na podzim červený barvič. Květenství vonné, bílé nebo narůžovělé vrcholíky 5-10cm, po obvodu sterilní pětičetné květy velké 15-25 mm. Vnitřní květy jsou trubkovité 4-5 mm. Plodem je jednosemenná, jasně červená peckovice, cca 5mm, jedovatá.

Ekologie: Má ráda hlubší, vlhčí, živné, mírně zásadité půdy a světlejší až polostinná stanoviště (křoviny, lužní lesy, mokřadní olšiny a bučiny, břehy vodních ploch). Ve Slešťuvce se nachází například u kapličky.

Význam: Většinou jako podrostová dřevina nebo okraje porostů, dříve byla oblíbená ve vesnických předzahrádkách (typ babiččina zahrádka). Některé zdroje také udávají využití v lidovém léčitelství jako spasmolytikum, také zevně při léčbě ekzémů. Plody obsahují nebezpečné toxické látky – kumariny. Možná záměna s Physocarpus opulifolius (L.) Maxim. (ten má ovšem střídavé postavení listů a ve Slešťuvce se nenachází)

Ohrožení a stupeň ochrany: taxon není zákonem chráněný

Období kvetení: (V) VI – VII

 

 

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz