Karel Babíček
Čeleď: Růžovité Rosaceae
Popis: Vytrvalé byliny. Lodyha přímá až 20 cm vysoká, bezlistá, v dolní polovině hustě odstále chlupatá, v horní části přitiskle chlupatá. Listy v přízemní růžici, trojčetné, řapíkaté, palisty kopinaté až dlouze kopinaté a zašpičatělé. Z paždí listů vyrůstají velmi krátké výhonky. Lístky listů pilovitě zubaté, po obou stranách trávově zelené a hustě chlupaté, zuby srpovitě protažené chomáčkem chlupů, prostřední lístek vejčitý až obvejčitý, krátce řapíkatý, s prostředním zubem výrazně nejmenším. Květy oboupohlavné, v chudém vrcholíku. Lístky kalíšku kopinaté, kališní lístky trojúhelníkovité a špičaté. Korunní lístky okrouhle vejčité, bílé, navzájem se překrývající. Souplodí (jahoda) hruškovité, tmavočervené, silně aromatické, špatně oddělitelné od kalicha. Nažky s nepatrným zobánkem, hladké, lesklé, hluboko ponořené.
Ekologie: Pastviny, suché louky, výslunné travnaté stráně, světlé lesní okraje. Ve Slešťůvce hojně zastoupena na úbočích podél přístupové cesty ke kapličce a zvláště na Slunných loukách.
Význam: Z mladých listů i plodů se připravuje čaj. Dříve se čaj z jahodníku používal zánětech močových cest, látkové výměně, katarech žaludku i střev a hemoroidech. Plody jsou velmi aromatické a chutné. Používají se k přímému požití nebo k výrobě marmelád, kompotů a podobně. Sběr stěžuje horší oddělitelnost plodů od kalichu. K nejvýznamnějším účinným látkám patří třísloviny, flavonoidy (rutin a quercetin), sliz a vitamín C.
Ohrožení a stupeň ochrany: Jahodník trávnice není zákonně chráněn.
Období kvetení: V. – VI. měsíc
Hlavní literární zdroje:
Křísa B. (1995): Fragaria L. – jahodník. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, p. 278–283, Academia, Praha.
Kaplan Z., Danihelka J., Chrtek J jun., Kirschner J., Kubát K., Štech M. et Štěpánek J., (eds) (2019): Klíč ke květeně České republiky [Key to the flora of the Czech republic]. Ed. 2, p. 469-470, Academia, Praha.