Mochna jarní Potentilla tabernaemontani

Od:

Čeleď:  Růžovité Rosaceae

Popis: Vytrvalá bylina polštářovitého vzrůstu, lodyhy vystoupavé s malými 3-5 četnými listy. Přízemní listy jsou 5-7 četné, prostřední z nich je často klínovitý někdy klínovitě obvejčitý. Listy jsou posety přímými chlupy. Kalich je odstále chlupatý. Korunní lístky jsou žluté 5-8 mm dlouhé, delší než kalich a vzájemně se nepřekrývají. Čnělka je po celé délce stejně silná.

Ekologie: Roste na suchých travnatých lokalitách. Ve Slešťůvce ji ponejvíce najdeme na slunných suchých loukách a na svahu podél přístupové pěšiny ke kapličce.

Význam: Je jednou z prvních jarních kvetoucích rostlin. Používala se dříve při zažívacích obtížích pro podporu trávení, proti křečím během bolestivé menstruace, při léčbě kožních afekcí. Tento druh mochny není dnes farmaceuticky využíván. V ústních vodách je v současnosti využíván extrakt z mochny nátržníku.

Ohrožení a stupeň ochrany: Mochna jarní není zařazena do Červeného seznamu. Přesto ve Slešťůvce si ochranu a podporu zaslouží.

Období kvetení: IV. – VI.

 

 

Použitá literatura:

Soják J. (1995): Potentilla L. – mochna. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, p. 283–314, Academia, Praha.

 Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz