Česnek viničný Allium vineale L.

Od:

Čeleď: Česnekovité Alliaceae

Popis: Byliny 30-80 cm vysoké, vejcovité cibule 0,8-2 cm v průměru, dceřiné cibulky elipsoidní až vejcovité. Listy v počtu 3-7 obvykle kratší než stvol. Čepel dutá, 10-30 cm dlouhá, 1,5-5 mm široká, dutá, na vrcholu špičatá, lysá, s vyniklou žilnatinou a s výraznou česnekovou vůní a ostřejší chutí. Stvol přímý, na žebrech jemně drsný. Pochvy listů kryjí stvol z 1/3-2/3 délky. Květenství lichookolík, 2-5 cm v průměru. Květní stopky dlouhé do 3 cm, u báze stopek nahloučené listeny tvoří bělavě stříbrný obal na bázi lichookolíku. Okvětí vejcovité, okvětní lístky růžové až červeně nachové, zašpičatělé na vrcholu a výrazně vyduté. Tyčinky vykloněny vně okvětí. Druhou variantou jsou květenství tvořená pouze kulovitými pacibulkami. Semena plochá v tobolkách. Nekvetoucí rostliny vytvářejí husté trsy připomínající vzhledem i chutí pažitku. Tyto sterilní rostliny nacházíme od března do konce května, kdy se zatahují.  

Ekologie: Meze, příkopy, plevel na polích a vinicích, v křovinách (trnky, slivoně a ve Slešťůvce i bez černý)

Význam: Původně plevelná rostlina, která byla v současnosti prakticky zcela vytlačena po aplikaci herbicidů. Lze ji příležitostně použít obdobně jako pažitku.

Ohrožení a stupeň ochrany: Taxon není chráněn

Období růstu nekvetoucích sterilních rostlin:

 

 

Období kvetení:  VII. – IX. měsíc

 

 

 

Hlavní literární zdroje:

Krahulec F., Duchoslav M. (2011): Allium L. – česnek. – In: Chrtek J., Kaplan Z. et Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 8, p. 647-677, Academia, Praha.

Kaplan Z., Danihelka J., Chrtek J jun., Kirschner J., Kubát K., Štech M. et Štěpánek J., (eds) (2019): Klíč ke květeně České republiky [Key to the flora of the Czech republic]. Ed. 2, p. 201-205, Academia, Praha.

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz