Pěnice černohlavá evropská Sylvia atricapilla atricapilla

Od:

Karel Babíček

Řád: Pěvci Passeriformes  

Čeleď:  Pěnicovití  Sylviidae 

Popis: O něco menší a štíhlejší než vrabec (délka 13.5-14.5 cm, rozpětí křídel 20-23 cm, hmotnost 14-20 g). Samec má světlejší šedavé břicho, prsa, krk, hrdlo i bradu, podobně jako pěnice slavíková. Břicho samice má nahnědlejší odstín.  Černá čepička u dospělých samců a rezavohnědá u samic pokrývá čelo, temeno až k týlu. V horizontální linii spodní okraj čepičky prochází přibližně středem oka. Křídla jsou tmavě šedohnědá , křidélka a konce letek s tmavší hnědí.  Lidové označení černohlávek se vztahuje k čepičce samečků.

 

Ekologie: Pěnice černohlavá je tažný pěvec. Přilétá v březnu, odlétá v září tradičně do severní Afriky nebo nově do Británie. Ojediněle přezimují. Patří mezi naše nejhojnější ptáky. Můžeme se s ní setkat v parcích, zahradách, remízcích, lokalitách s křovinným porostem i v lesích.  Hnízdo si staví nejčastěji ve větvích křovin a mladých stromů nejvýše do 2 metrů nad zemí. Sameček v čase námluv staví několik nepravých neukrytých hnízd s „chlapskou pečlivostí“ připomínajících spíše chumáče z trávy, u kterých zpěvem lákají samičky. V případě, že uspěje, staví si samička skutečné hnízdo na bezpečném a skrytém místě. Hnízdí monogamně, 1x až 2x ročně, jen výjimečně vypomáhá s péčí o mláďata další samec. Do hnízda vystlaného jemnou trávou nebo srstí snáší 2-7 bílých, nažloutlých, nahnědlých nebo načervenalých vajec s hnědými skvrnami. Inkubace vajec 11-12 dnů. Doba krmení 11-14 dnů. Je dominantně hmyzožravec. Rovněž konzumuje dužnaté plody (maliny, ostružiny), jmelí a bez černý. Dožití až 13 let.

Význam: Protože má příjemný zpěv, byla čižbáři lovena a prodávána pro chov v klecích. Přisuzuje se jí podíl na rozšiřování parazitického jmelí, protože v trusem vylučovaná semena ulpívají a poté klíčí na větvích.

Ohrožení a stupeň ochrany: Pěnice černohlavá není zákonně chráněna.

 Pravidelná přítomnost:  III. – IX. měsíc 

 

 

Stavba hnízda a odchov mláďat:  IV. – VIII. měsíc

 

 

Hlavní literární zdroje:

Dungel, J., Hudec K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky, s. 194, Academia, Praha: Academia, ISBN 80-200-0927-2.

Hanzák J., Bouchner M., Hudec K. (1963): Světem zvířat, II. díl – 2. část, Ptáci, s. 180-181, Státní nakladatelství dětské knihy, Praha

https://avifauna.cz/kam-migruji-penice-cernohlave/

Adamík, P. (4. 4. 2002). Mikroevoluce ptačí migrace aneb Co jsme se dozvěděli od pěnice černohlavé. Vesmír 81, str. 189.

 Odkaz na zpěv