Čeleď: Violkovité Violaceae
Popis: Vytrvalé byliny 10-15 cm vysoké. Listy s čepelí okrouhle až stlačeně okrouhle vejčitou, často širší než delší, vroubkovaně pilovitou, zaokrouhlenou, na bázi hluboce srdčitou, řapík delší než čepel., Palisty vejčitě kopinaté až vejčité, na výběžcích i užší, krátce třásnitě zubaté nebo celokrajné, s třásněmi lysými a zakončenými rezavě hnědě nebo žlutavě zbarvenou žlázkou, na okraji palistu též rezavě hnědé žlázky. Květní stopky v horní polovině s lysými, na okraji žláznatými brvitými listénci. Květy vonné. Kališní lístky zpravidla 5-6 mm dlouhé, koruny včetně ostruhy tmavě fialové, vzácně bílé (s ostruhami fialovými) nebo lilákové, korunní lístky na bázi s bílou skvrnou, zaokrouhlené, dolní i s ostruhou, 12- 19 mm dlouhé. Tobolky krátce chlupaté. Semena až 2 mm dlouhá a 1,5-2,0 mm široká. Vytvářejí tučné výživné tělísko “masíčko” (elaiosóm) lákající mravence, kteří je v mraveništích bez poškození okusují tzv. myrmekochorie. Roztroušeně se vyskytují rostliny s květy bílými, lilákovými, světle fialovými nebo výjimečné žlutými.
Ekologie: Křoviny, akátiny, parky, opuštěná sídliště opuštěné sady a okraje cest. Zpravidla roste na humózních půdách bohatých na živiny. Ve Slešťůvce rozkvétá od poloviny března nejčastěji na osluněných západně či jihozápadně exponovaných svazích.
Význam: Od středověku pěstovaná a v teplejších územích zdomácnělá. Často pěstována pro časné a vonné květy, které se používaly jako surovina ve voňavkářství (dnes je silice nahrazována syntetickými látkami). Oddenek se používal v lidovém léčitelství. U rostlinného extraktu byla zjištěna pesticidní účinnost.
Ohrožení a stupeň ochrany: Violka vonná není chráněna
Období kvetení: III-IV (opakované kvetení – reflorescence VIII-IX)








Hlavní literární zdroje:
Kirschner J., Skalický V. (1990): Viola L. – violka. – In: Hejný S., Slavík B., Hrouda L. et Skalický V. (eds), Květena České republiky 2, p. 394–431, Academia, Praha.
Kaplan Z., Danihelka J., Chrtek J jun., Kirschner J., Kubát K., Štech M. et Štěpánek J., (eds) (2019): Klíč ke květeně České republiky [Key to the flora of the Czech republic]. Ed. 2, p. 551-558, Academia, Praha.
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/sireni-semen-mravenci-evoluce-vztahu.pdf