Troudnatec pásovaný Fomitopsis pinicola

Od:

Diana Skalníková

Čeleď: troudnatcovité – Fomitopsidaceae

Troudnatec pásovaný – Fomitopsis pinicola (Sw.) P. Karst.

 

Popis:   Troudnatec pásovaný vytváří plodnice na kmeni. Tyto plodnice mívají velikost 50 – 600 mm, jsou víceleté, širokým bokem přirostlé, polokruhovité, kopytovité, k okraji ztenčené, ryhované, pásované, na okraji zaoblené.

V mládí světlé (bělavé, nažloutlé, oranžové nebo načervenalé), ve staří tmavé (hnědé, šedé až černé) s červenohnědým lemem a světlým okrajem – roní kapky (gutuje). Kůra plodnic ztvrdlá. Troudnatec pásovaný má dužinu bílou, nažloutlou, korkovitě dřevnatou, s typickým nakyslým zápachem po tříslu. Rourky bývají bílé, krémové, okrové až žlutavé, ve stáří hnědavé. Výtrusný prach je bílý až žlutavý, výtrusy oválné, elipsoidní. Hniloba troudnatce pásovaného je hnědá, dřevo se hranolovitě rozpadá až na prach. Troudnatec pásovaný je možné zaměnit například s troudnatcem kopytovitým (Fomes fomentarius (L.) Fr.) – ten je výrazně kopytovitý, vyskytuje se pouze u listnáčů a má hnědé rourky i dužninu, hniloba je bílá; nebo s troudnatecem růžovým (Fomitopsis rosea (Alb. & Schwein.) P. Karst) – je menší, spíše kopytovitý, šedorůžový, rourky i dužina růžová, pouze na jehličnanech (zejména smrk, jedle)!

Ekologie:  Hostitelské dřeviny jehličnany (zejména smrk, borovice, jedle), listnáče (buk, bříza, olše, ovocné stromy), jednotlivě nebo v různě velkých skupinách nad sebou, na živém i mrtvém dřevě, napadá kmen, větvě, pahýly, pařezy, vyskytuje se od nížin až po hory, obvykle na vlhčích místech

Význam:  Nejedlý! Plodnice se nacházejí  v místě, kde je hniloba nejintenzivnější. Rozklad je rychlý, v místě nejintenzivnější hniloby se kmeny lámou. Troudnatec je také předmětem mnoha vědeckých a farmaceutických výzkumů pro jeho antibakteriální, antivirové a protirakovinné účinky.

Období výskytu symptomů: leden – prosinec (vytrvalé víceleté plodnice)

 

Více na botany.cz