Orsej jarní – Ficaria verna

Od:

Diana Skalníková

Pryskyřníkovité – Ranunculaceae

Popis:   Vytrvalá, 6 – 15 cm vysoká kořenující bylina s pacibulkami v paždí listů. Z jedné lodyhy vyrůstá  většinou jedna olistěná květní stopka. Listy řapíkaté, okrouhle nebo vejčitě ledvinité, přibližně 4cm dlouhé. Na okraji mohou být nepravidelně vroubkované, jsou lysé a lesklé, směrem vzhůru se zmenšují. Květy jsou asi 5 cm velké, leskle sytě žluté, tyčinek je mnoho, plodem je nažka, často zakrnělá.

Ekologie:   V ČR roste na vlhkých loukách, ve vlhčích listnatých lesích nebo křovinách. Ve Slešťůvce najdeme orsej především ve stinné vlhké nivě po obou březích potůčku Slešťůvka. Jeho výskyt je zde opravdu hojný a z jara opravdu stojí za povšimnutí.

Význam:   Jedná se o rostlinu, která je v době rašení využívaná někdy jako salátové lístky hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínu C, OVŠEM V DOBĚ KVĚTU JE JEDOVATÁ. Listy lze sbírat tedy jen před květem, v květu se v listech hromadí alkaloid protoanemonin a rostlina se tak stává jedovatou. Orsej jarní může být zaměnitelný s orsejem blatoucholistým (Ficaria calthafolia), jeho lodyhy ovšem nekořenují a jsou neolistěné.

Ohrožení a stupeň ochrany:  V ČR není chráněný, rostlina je hojně rozšířena.

Doba květu: III. – V.

 

 

 

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz