Hluchavka bílá Lamium album

Od:

Čeleď: Hluchavkovité Lamiaceae

Popis: Vytrvalé rostliny s vystoupavou až přímou lodyhou 20-40 cm vysokou. Lodyha v horní části hustě chlupatá. Listy řapíkaté (1,5-3cm dlouhé) s vejčitou až trojúhelníkovitě vejčitou čepelí na bázi srdčitou. Okraj listu hrubě pilovitý nebo vroubkovaně pilovitý. Květy jsou seskupeny ve 2-6 oddálených lichopřeslenech. Nejdolejší lichopřesleny mohou být až 10ti-květé. Listeny pod nimi jsou krátce řapíkaté a podobné lodyžním listům. Listence 3-6mm dlouhé, šídlovité, bez osinek. Kalich zvonkovitý, na bázi nafialovělý, roztroušeně chlupatý s
trojúhelníkovitými cípy. Koruna bílá, 20-25mm dlouhá, uvnitř ve zúžení s prstencem chlupů. Horní pysk vejčitý, přilbovitý na okraji pýřitý. Dolní lalok na bázi do poloviny vykrojený s nevýraznou olivově zelenou kresbou. Prašníky modročerné až černé se světle žlutým pylem. Tvrdky až 3,5 mm dlouhé, hladké, tmavě šedé.

Ekologie: Rozrůstá se na devastovaných plochách, rumištích, příkopech, zbořeništích, zanedbaných zahradách a parcích. Preferuje vlhké půdy s vysokým obsahem dusíku. V ČR hojný druh. Ve Slešťůvce v ruderálních částech na okrajích dominujících společenství kopřivy dvoudomé v jabloňovém sadu, po okrajích přístupové cesty ke kapličce a okrajích žlebů.

Význam: Bílé korunní květy jsou oficinální drogou. Použití samostatně nebo jako součást čajových směsí. Lidové léčitelství používá nať i samotné květy. Květy obsahují sliz, třísloviny, glykosidy, éterické oleje. Nať je zase bohatější na minerály. Využívají se na všemožné choroby – úleva ženám při menstruaci, podpora činnosti jater a ledvin, močopudné účinky, záněty močového měchýře a ledvin, podpora peristaltiky střev, proti průjmu i zácpě, při podráždění žaludku, při nespavosti a poruchách spánku, nervové potíže, potencují činnost pohlavních orgánů u mužů i žen, při gynekologických zánětech, záněty vaječníků, problémy spojené s klimaktériem, řeší potíže s prostatou, upravuje inkontinenci, ekzémy kůže, hemeroidy a mnoho dalších indikací. Posuďte sami. Čerstvé květy nebo nať lze využít pro různé kulinářské aplikace.

Ohrožení a stupeň ochrany: Rostlina není chráněna.

Období kvetení: IV. – XI.

 

 

 

 

Hlavní literární zdroje:

Dvořáková M. (2000): Lamium L. – hluchavka. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 596–603, Academia, Praha.

Kaplan Z., Danihelka J., Chrtek J jun., Kirschner J., Kubát K., Štech M. et Štěpánek J., (eds) (2019): Klíč ke květeně České republiky [Key to the flora of the Czech republic]. Ed. 2, p. 873, Academia, Praha.

Více na Pladias.cz

Více na Botany.cz